Scrum komandas vadītāja ir atbildīga par Scrum metodes izpildi un optimizāciju komandā, nodrošinot, ka komanda darbojas efektīvi un novēršot šķēršļus. Viņa strādā ciešā sadarbībā ar produktu īpašniekiem un izstrādātāju komandu. Scrum komandas vadītāja ir atbildīga par Scrum principu un vērtību iedzīvināšanu un uzturēšanu komandā. Scrum komandas vadītāja ir komandas supporting leader. Tas nozīmē, ka viņa rūpējas, lai komandas darba vide būtu produktīva, tiktu novērsti visi šķēršļi un komanda būtu motivēta un darbotos efektīvi.
Scrum komandas vadītāja ir galvenā atbildīgā persona par Scrum metodoloģijas izpildi komandā, palīdzot izstrādātāju komandai saglabāt produktivitāti un motivāciju. Viņa plāno un vada Scrum sapulces, novērš darba šķēršļus un nodrošina, ka Scrum principi tiek ievēroti.
Scrum komandas vadītāja vada (facilitate) Scrum sapulces. Viņa cieši sadarbojas ar produkta īpašnieku un izstrādes komandu, pārstāv savu komandu darbu sinhronizācijā ar citām komandām.
Scrum komandas vadītāja rūpējas, lai komanda varētu produktīvi un efektīvi strādāt un nekas netraucētu virzīties uz priekšu. Viņa komandai skaidro Scrum principus, vērtības, procesus un to mērķi, kā arī seko līdzi, lai Scrum procesi tiktu ievēroti un izpildīti un Scrum vērtības un principi komandā būtu “dzīvi”. Ja komandai rodas grūtības, tad Scrum master pienākums ir palīdzēt saprast to cēloni, palīdzēt tās novērst un motivēt komandu. Scrum komandas vadītāja meklē iespējas, kā ar vien uzlabot komandas darba procesus.
Tipiska diena ietver piedalīšanos “standup” sapulcēs, problēmu, kas radušās komandai, risināšanu (piemēram, komunikācijas problēmas ar komandas dalībnieku vai citām komandām), sadarbību ar produktu īpašnieku un izstrādātāju komandu, kā arī komandas darba procesu uzlabošanas iespēju meklēšanu.
Komunikācijas prasmes, radoša problēmu risināšana, zināšanas par Scrum un citām izstrādes metodoloģijām, lieliska komandas darba izpratne un līderības iemaņas, darbu koordinācijas prasmes, sapulču vadīšanas (facilitate) un prezentēšanas prasmes, spēja motivēt komandu/individuālus komandas dalībniekus, būt par mentoru, spēja uzklausīt.
Lai gan dažiem Scrum komandas vadītāju amatiem var būt nepieciešama augstākā izglītība, visbūtiskākās ir zināšanas un pieredze par Scrum un izstrādi.
Popularākie sertifikāti ietver:
Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.
Daudzi darba devēji meklē kandidātus ar pieredzi Scrum metodoloģijā vai projektu vadībā, lai gan pastāv arī iesācēju līmeņa amati.
Trello, Jira, Asana un citi projektu vadības un komandas sadarbības rīki. Noderīgas ir digitālās tāfeles un sadarbības rīki, piemēram, Miro, ar ko vizuāli pasniegt informāciju un aktīvi iesaistīt komandu, piemēram, attālinātās retrospekcijas sapulcēs.
Atkarīgs no reģiona, uzņēmuma, pieredzes un sertifikācijas esamības. Scrum master parasti pelna € 1 000 - € 3 000.
Scrum komandas vadītāja var kļūt par Agile Coach, vai pāriet uz augstākiem vadības amatiem projektu vai produktu vadībā.
Ar Agile un Scrum pieaugošo popularitāti, Scrum komandas vadītāju pieprasījums arī turpina augt.
Bez Scrum komandas vadītājas pieredzes iespēja kļūt par Scrum komandas vadītāju ir kandidātēm, kuras iepriekš jau ir darbojušās Scrum izstrādes projektos, bet citās lomās.
Ja nav iepriekšējas pieredzes scrum projektos, tad ir svarīgi izveidot spēcīgu pierādījumu par jūsu zināšanām Scrum un Agile principos, kā arī parādīt izpratni par efektīvu komandas darbu. Kā priekšrocība noteikti būtu nokārtoti Agile/ Scrum/ Scrum master sertifikāti.
Lielas iespējas transformēties par Scrum komandas vadītāju ir projektu vadītājām, sistēmu analītiķēm.
Pieaugošais pieprasījums un aizvien lielāks uzņēmumu pieņemšanas temps Agile metodoloģijas pieejai nozīmē, ka tirgus nav pārsātināts. Darboties pēc Scrum principiem šobrīd kļūst arvien populārāk, tāpēc pieprasījums pēc Scrum master pieaug.
Dinamiska darba vide, nepieciešamība pastāvīgi uzlabot komandas darba procesus un metodes, spēja motivēt komandu, “pazīt” cilvēkus - atrast pareizo pieeju, kā komunicēt ar katru komandas dalībnieku, lai panāktu maksimālu iesaisti komandas un Scrum procesos. Komandā radīt safe space sajūtu.
Būt gatavam parādīt praktisku izpratni par Scrum, rīcību konkrētās situācijās, dalīties pieredzē par veiksmīgiem un ne tik veiksmīgiem projektiem un to, kā jūs pieņemat lēmumus kritiskās situācijās.
Vietējie darba portāli un starptautiskie resursi kā LinkedIn un Glassdoor var būt labi resursi darba meklēšanai šajā nozarē.
Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.
Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.