Datu inženiere ir speciāliste, kas atbildīga par datu infrastruktūras izveidi, datu ieguvi, apstrādi, uzglabāšanu un pārvēršanu. Viņas galvenais uzdevums ir nodrošināt, ka uzņēmuma dati ir pieejami, kvalitatīvi, droši un pareizi organizēti, lai tos varētu izmantot datu analīzē, modelēšanā un citos procesos.
Datu inženiere strādā arī ar datu bāzēm, ETL (extract, transform, load) procesiem, datu migrāciju, datu integrāciju un datu kvalitātes nodrošināšanu. Ikdienā jāizmanto dažādi rīki un tehnoloģijas, piemēram, datu bāzu sistēmas, SQL, Python, Hadoop, ETL rīkus un mākoņskaitļošanas platformas.
Datu inženierei ir aktīvi jāsadarbojas ar citiem datu speciālistiem, piemēram, datu analītiķiem un datu zinātniekiem, lai saprastu datu vajadzības un sniegtu atbalstu datu projektos un iniciatīvās. Viņa ir atbildīga par datu drošību, privātumu un atbilstību datu regulējumiem.
Tipiska datu inženieres darba diena ietver darbu pie datu infrastruktūras projektiem, datu ieguves un transformācijas, datu bāzu pārvaldības, datu kvalitātes pārbaudēm un datu integrācijas. Viņa strādā gan ar tehniku, gan ar cilvēkiem, lai nodrošinātu, ka dati tiek efektīvi iegūti, pārvaldīti un nodoti datu analīzes vai citām datu apstrādes darbībām.
Izpratne par datu bāzu sistēmām un to pārvaldību.
Spēja strādāt ar SQL un programmēšanas valodām, piemēram, Python.
Izpratne par datu integrācijas un ETL procesiem.
Tehniskās prasmes, lai veiktu datu migrāciju un pārveidi.
Izpratne par datu drošību, privātumu un regulējumiem.
Problēmrisināšana un analītiskā domāšana.
Lielākā daļa uzņēmumu liek uzsvaru tieši uz pieredzi, taču bakalaura grāds datorzinātnēs vai līdzīgā jomā tiek uzskatīts par plusu. Tev noderēs praktiska pieredze, piemēram, veidojot savu portfolio, kā arī datu ieguves un apstrādes projektus.
Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.
Datu inženierei var būt noderīgi sertifikāti un apmācība par datu bāzu sistēmām, SQL, ETL procesiem un citiem saistītiem rīkiem un tehnoloģijām. Dažas organizācijas piedāvā arī sertifikācijas programmas par konkrētiem datu inženiera uzdevumiem vai platformām. Šie sertifikāti bieži apliecina praktiskās prasmes dažādās platformās, tāpēc ir ieteicams izvēlēties un nokārtot kādu populāru sertifikātu, piemēram - AWS, Microsoft Azure vai Google cloud.
Datu inženieres pozīcijā ir vēlama iepriekšēja pieredze datu infrastruktūras projektu vai datu bāzu pārvaldības jomā. Pieredzes līmenis var atšķirties atkarībā no amata līmeņa un specifiskajām prasībām.
Datu inženieres izmanto dažādus rīkus un tehnoloģijas, piemēram:
Datu inženieres algu diapazons var ievērojami atšķirties atkarībā no pieredzes, uzņēmuma un atrašanās vietas. Vidēji datu inženiera alga var būt aptuveni no €3000 līdz €6000 mēnesī.
Datu inženieres profesijā karjeras iespējas ir patiesi plašas! Ar gadiem gūto pieredzi Tev būs iespēja izaugt līdz vadības līmenim, kļūt par datu infrastruktūras arhitekti vai specializēties kā konkrētu tehnoloģiju vai datu bāzu sistēmu ekspertei. Ir iespēja pāriet arī uz datu analītiķa vai datu zinātnieka lomu, kur varēsi veikt padziļinātu datu analīzi un uzdevumus, kas saistīti ar mašīnmācīšanās modeļu izstrādi.
Datu inženieru profesijai ir labas darba tirgus izredzes, jo uzņēmumi augstu novērtē datu resursu pareizu izmantošanu un efektīvu datu pārvaldību. Šobrīd palielinās pieprasījums pēc datu inženieriem, kas spēj strādāt ar dažādiem datiem un tehnoloģijām, lai uzņēmumos nodrošinātu datu plūsmu un kvalitāti. Datu inženieres padara datus pieejamus biznesa inteliģences rīkiem (BI), datu analītiķiem un datu zinātniekiem, līdz ar to tiešā veidā nodrošinot uzņēmuma iespējas pieņemt datos balstītus lēmumus.
Iegūt darbu datu inženiera jomā bez pieredzes var būt izaicinājums, taču ir iespējams sākt ar junior līmeņa vai praktikanta amatu, kur iegūt praktiskas prasmes un īstu pieredzi darbā ar datiem. Lai paplašinātu savu portfolio un pieredzi, ir vērts apsvērt arī projektu vai brīvprātīgo darbu. Darba devēji novērtē arī pieredzi individuālos projektos un projektu portfolio. Vēl viens variants ir praktizēties kā pašnodarbinātai, piemēram, upwork.com
Datu inženieru profesijas tirgus ir relatīvi konkuretspējīgs, jo pēc šiem speciālistiem pieprasījums tikai aug. Tomēr prasmes datu pārvaldībā, integrācijā un tehnoloģiju izpratne joprojām nodrošina labas iespējas atrast darbu.
Datu inženieres profesijā ir daži izaicinājumi, piemēram, nepieciešamība saprast un risināt datu pārvaldības un integrācijas problēmas, nodrošināt datu kvalitāti, efektīvi strādāt ar tehnoloģijām un risināt drošības un atbilstības jautājumus. Turklāt datu inženierēm jābūt gatavām pielāgoties mainīgajiem tehnoloģiskajiem jauninājumiem un pastāvīgi attīstīties savā profesionālajā karjerā.
Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.
Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.