Atpakaļ pie saraksta

Back-end programmētāja

Back-end programmētājas ikdienā nodarbojas ar programmēšanu, koncentrējoties uz mājaslapu un lietojumprogrammu aizkulisēm. Viņas ir atbildīgas par servera puses darbību, datu bāzu integrāciju, datu apstrādi un loģikas kodu. Lai nodrošinātu pilnīgu un efektīvu lietotāju pieredzi, back-end programmētājas strādā ciešā sadarbībā ar front-end programmētājiem, dizaineriem, projektu vadītājiem, piegādes vadītājiem un klientu.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Back-end programmētāja. Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Galvenais uzdevums ir izstrādāt un uzturēt programmatūras risinājumus, kas atbalsta gala produktu, mājaslapu vai lietojumprogrammu darbību - veidot programmu loģikas kodu, izmantojot dažādas programmēšanas valodas, piemēram, Python, Java, Ruby vai PHP. Tāpat darba pienākumos ir nodrošināt datu bāzu integrāciju, informācijas drošību, efektīvu datu apstrādi un API (Application Programming Interface) izveidi, kas ļauj integrēt un sazināties ar citām sistēmām.

Darba diena

Programmētājas darba diena parasti sākas ar īsu tikšanos ar komandas biedriem, lai kopā apspriestu aktuālos projektus un sastādītu darba plānus. Kad tas izdarīts, var ķerties pie koda izstrādes, datu apstrādes, kļūdu novēršanas un procesu optimizācijas. Lai nodrošinātu veiksmīgu projekta izstrādi, programmētājas ikdienā strādā sadarbībā ar citiem programmētājiem, dizaineriem un projektu vadītājiem. Komandas darbs ir svarīgs!

Rūpēs par darbinieku labbūtību un mentālo veselību, mūsdienās lielie uzņēmumi ļauj programmētājām pašām veidot savu darba dienu - galvenais ir paveikt darbus un nostrādāt prasītās darba stundas. Tāpat programmētāju darba specifikas bonuss ir iespēja strādāt no jebkuras vietas pasaulē, kur vien ir pieejams interneta pieslēgums, protams, ja darba devējs šādu iespēju piedāvā.

Nepieciešamās pamata prasmes

  • Programmēšanas valodas un tehnoloģiju izpratne.
  • Labas zināšanas par back-end tehnoloģijām (serveri, datu bāzes, API).
  • Labas analītiskās un problēmu risināšanas prasmes.
  • Izpratne par drošības principiem un datu aizsardzību.
  • Darbs komandā un labas komunikācijas prasmes.
  • Spēja strādāt saskaņā ar grafiku un pildīt uzdevumus termiņos.

Izglītības prasības

Back-end programmētājai galvenās ir zināšanas, vienalga, vai tās iegūtas kursos, pašmācības ceļā vai bakalaura programmā. Tava izpratne par tehnoloģijām, vēlme turpināt attīstīties un komunikācijas prasmes ir svarīgākais!

Sertifikāti un apmācības

Iespējas apgūt programmēšanu ir daudz un dažādas! Lai uzlabotu savu konkurētspēju, svarīgi turpināt attīstīties un papildināt savas zināšanas - iegūt sertifikātus par dažādām programmēšanas valodām vai tehnoloģijām, kā arī iziet apmācības par datu bāzu administrēšanu vai drošību. Papildu tam ir pieejami arī tiešsaistes kursi un materiāli, kas ļaus augt un sekmēt savu karjeras izaugsmi.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Pieredzes līmenis

Back-end programmētāju līmeņi ir dažādi - jaunās speciālistes parasti sāk ar mazākiem projektiem, tā audzējot savu pieredzi un prasmes, līdz vēlāk ir spējīgas pārvaldīt lielākus un sarežģītākus projektus. Kad pieredze sakrāta, pieredzējušas back-end programmētājas spēj pārvaldīt vairākus projektus vienlaicīgi un pat vadīt programmētāju komandas.

Tehnoloģijas/Rīki

Lai veiktu savus darba pienākumus, back-end programmētājas ikdienā izmanto daudz un dažādus rīkus:

  • Programmēšanas valodas: Java, Python, JavaScript, PHP, C#, Go, Scala, utt.
  • Datu bāzu tehnoloģijas: MySQL, PostgreSQL, MongoDB, utt.
  • Servera puses tehnoloģijas: Spring, Node.js, Django, Ruby on Rails, ASP.NET, utt.
  • API un saskarnes tehnoloģijas: RESTful API, GraphQL, utt.
  • Versiju kontroles rīki: Git, SVN, utt.

Algu diapazons

Atalgojums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem - pieredzes līmeņa, izglītības, atrašanās vietas un uzņēmuma lieluma. Bruto algu diapazons svārstās no aptuveni €1000 līdz €10000 mēnesī.

Karjeras attīstības iespējas

Back-end programmētājām ir daudz iespēju karjeras attīstībai! Nākotnē Tev ir iespēja kļūt par tehniskajo vadītāju, projektu vadītāju vai arī virzīties uz sistēmas arhitekta vai programmēšanas ekspertes lomu.

Darba tirgus izredzes

IT nozarē pēc back-end programmētājām pieprasījums ir vienmēr. Arvien vairāk uzņēmumu izvēlas digitalizāciju, vēlas turpināt attīstību un kļūt vēl pieejamākiem un ērtākiem saviem klientiem, un tieši tādēļ ir nepieciešamas zinošas speciālistes, kas spēj to nodrošināt. Lai arī konkurētspēja ir augsta, pieredzējušas back-end programmētājas ar labām prasmēm darbu atrod vienmēr.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Iegūt darbu back-end programmētāja lomā bez pieredzes var būt izaicinoši, taču tas nav neiespējami. Šeit ir daži ieteikumi un iespējas:

  1. Izveido savu portfolio: apkopo savu projektu paraugus, kas ļaus parādīt savas programmēšanas prasmes un zināšanas. Tas var ietvert personiskās mājaslapas, mājaslapu attīstību vai citus mazākus projektus, kas parāda Tavas spējas.
  2. Prakse vai praktiskā pieredze: mēģini atrast prakses vietu, kas ļaus Tev iegūt praktisku pieredzi un uzlabot prasmes. Dažreiz startup uzņēmumi vai mazāki projekti piedāvā iespējas darba pieredzes iegūšanai.
  3. Papildu izglītība un sertifikāti: apgūsti papildu kursus vai apmācības, lai paplašinātu savas zināšanas un iegūtu sertifikātus, kas palielinās Tavu konkurētspēju.
  4. Personīgā attīstība un pašmācība: izmanto pieejamos resursus un mācies pati, veidojot savus projektus un izpētot programmēšanas valodas un tehnoloģijas.

Darba tirgus piesātinājums

Back-end programmētāju darba tirgus parasti nav pārāk piesātināts, taču konkurence var būt spēcīga, it īpaši lielākās pilsētās un IT centros. Lai palielinātu savas iespējas, ir svarīgi nemitīgi attīstīt savas prasmes, sekmēt personisko izaugsmi un iegūt praktisku pieredzi.

Profesijas izaicinājumi

Back-end programmētājas ikdienā var saskarties ar dažādiem izaicinājumiem:

  • Prasmes un zināšanas par tehnoloģiju attīstību: tehnoloģijas mainās ātri, un back-end programmētājām ir jāseko līdzi jaunākajām attīstības tendencēm un jāprot tām pielāgoties.
  • Stress un termiņi: bieži vien back-end programmētājām ir jāstrādā pie vairākiem projektiem vienlaikus - tas var radīt lielu darba slodzi.
  • Kļūdu un problēmu risināšana: back-end programmētājām jābūt labām analītiskām prasmēm un spējai risināt problēmas, kas var rasties programmēšanas procesā.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Backend programmētājas karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.