Blokķēdes izstrādātāja ir IT profesionāle, kas specializējas blokķēdes tehnoloģiju izmantošanā un attīstībā. Viņas galvenais uzdevums ir izveidot un uzturēt decentralizētas lietotnes, kas balstās uz blokķēdes tehnoloģijām. Šīs lietotnes var ietvert kriptovalūtu maksājumu platformas, viedos līgumus un citas inovatīvas risinājumus. Blokķēdes izstrādātāja strādā ar programmēšanas valodām un rīkiem, kas ir speciāli izstrādāti, lai atbalstītu blokķēdes izmantošanu, piemēram, Ethereum, Solidity un Hyperledger.
Blokķēdes izstrādātāja strādā pie izstrādes projektiem, kas balstās uz blokķēdes tehnoloģijām. Viņa izstrādā kodu, veic izmaiņas esošajos projektos un veic kļūdu novēršanu. Darbs ietver arī drošības pārbaudes, lai novērstu iespējamus uzbrukumus vai datu zaudējumus. Blokķēdes izstrādātāja bieži strādā komandās, sadarbojoties ar citiem programmētājiem, projektu vadītājiem un uzņēmuma vadību.
Blokķēdes izstrādātājs ir diezgan plašs jēdziens, kas sevī iekļauj dažādas izstrādes virzienus. Pārsvarā var iedalīt trīs virzienus:
1. Blokķēdes protokola izstrāde. Programmētājas galvenajos pienākumos ietilpst blokķēdes izstrāde, attīstība un jauna funkcionāla izveide. Kā arī viņas nodarbojas ar sfēras izzināšanu un prototipēšanu (R&D), kā piemēram Ethereum, Solana.
2. "Smart contract” izstrādātāja. Šīs izstrādātājas veido savu decentralizēto lietotni vai aplikāciju, bazējoties uz “Smart contract”, kā piemēram Uniswap, OpenSea.
3. Blokķēdes integrācijas izstrādātājas. Šīs specialitātes izstrādātājas nodarbojas ar “Blockchain” integrācijām, lai ar tām varētu sadarboties gala lietotājs, piemēram Binance Exchange, Metamask.
Tipiskā darba diena kā Blokķēdes izstrādātājai var sastāvēt no dažādu uzdevumu veikšanas, tostarp projektu izstrādes, programmēšanas, jaunu tehnoloģiju izpētes un problēmu risināšanas. Viņa var strādāt gan pie esošo lietotņu izstrādes, gan pie jaunu projektu plānošanas un attīstības. Darba dienā var būt tikšanās ar kolēģiem, projekta vadītājiem vai klientiem, lai saskaņotu prasības un nodrošinātu, ka darbs tiek veikts efektīvi un saskaņā ar grafiku. Blokķēdes izstrādātājas dzīve īpaši neatšķiras no jebkuras citas jomas izstrādātājas dienas. Līdzvērtīgi darbs ir balstīts uz uzdevumiem un mērķiem, kurus nepieciešams realizēt. Bieži, sakarā ar sfēras zemo “briedumu” izstrādātājām nākas analizēt kodu, kas pieejams “open source” platformās, lai izstrādātu nepieciešamo funkcionalitāti.
Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.
Sakarā ar to, ka "Blockhain" izstrāde ir samērā jauna nozare programmēšanā, nepastāv iespējas iegūt standarta augstāko profil-izglītību šajā jomā. Pārsvarā izstrādātājām ir tādas pašas prasības, kā citās programmēšanas sfērās strādājošajām. Lielākā atšķirība ir tajā, ka blokķēdes izstrādātājam ir jāsaprot, kā ar blokķēdes palīdzību sasniegt izvirzītos mērķus. Šādas zināšanas var iegūt apmeklējot speciālus kursus, vai patstāvīgā mācību ceļā.
Lai uzlabotu savas iespējas atrast darbu un parādītu savas prasmes, Blokķēdes izstrādātājai var būt noderīgi iegūt sertifikācijas blokķēdes tehnoloģijās un konkrētos rīkos vai platformās, piemēram, Ethereum vai Hyperledger. Ir pieejami dažādi kursi un apmācības programmas, kas palīdz attīstīt prasmes un iegūt specializētas zināšanas blokķēdes izstrādē.
Sākumposma vai juniora līmeņa blokķēdes izstrādātāja parasti sāk ar darbu komandās pie mazākiem projektiem vai organizācijās, kur var iegūt praktisku pieredzi. Uzsākt savu ceļu blokķēdes izstrādē, bez reālas pieredzes standarta programmēšanas sfērā ir gandrīz neiespējami, jo izstrādātājam ir labi jāorentējas tradicionālajā programmēšanas vidē, lai saprastu, kā strādā blokķēdes. Ar laiku un pieredzes uzkrāšanu var attīstīties līdz vidējā līmeņa vai vecāka līmeņa izstrādātājai, kas strādā pie lielākiem un sarežģītākiem projektiem vai vadītājas lomā.
Blokķēdes izstrādātājas algu diapazons var ievērojami atšķirties atkarībā no uzņēmuma atrašanās vietas, pieredzes. Sākumā juniora līmeņa profesionāļēm alga var būt aptuveni € 2 500 mēnesī. Vidēja līmeņa un vecāka līmeņa izstrādātājai var saņemt algu, kas ir jau ir krietni augstāka, īpaši atkarībā no valsts kurā strādā.
Blokķēdes izstrādātājas var attīstīties dažādos virzienos savā karjerā. Viņas var kļūt par vadošajām programmētājām, projektu vadītājām, konsultantēm vai izveidot savu blokķēdes tehnoloģiju uzņēmumu.
Blokķēdes tehnoloģiju pieprasījums pasaulē turpina augt, un tas rada labas izredzes blokķēdes izstrādātājām. Arvien vairāk uzņēmumu un organizāciju ievieš blokķēdes risinājumus savā darbībā, un šie uzņēmumi meklē profesionāļus ar blokķēdes izstrādes prasmēm. Turklāt, blokķēdes tehnoloģijas tiek plaši izmantotas kriptovalūtu jomā un finanšu nozarē, kas paplašina iespējas šajā profesijā. Kā jebkurā jaunā un strauji augošajā programmēšanas sfērā, arī blokķēdes izstrādātāji ir pieprasīti darba tirgū. Patstāvīgi tiek meklēti jauni talanti. Speciālisti norāda, ka Latvijā šī nozare ir salīdzinoši vāji attīstīta, pārsvarā tikai pāris kompānijas tirgū nodarbojas ar blokķēdes iesaisti savā platformā vai aplikācijā. Pārsvarā darbinieki tiek meklēti attālinātam darbam ārsvalstu uzņēmumos, jo tā ir lielākas iespējas iegūt komandā stipru izstrādātāju.
Iegūt darbu blokķēdes izstrādātājai lomā bez iepriekšējas pieredzes var būt izaicinoši, taču nav neiespējami. Dažas iespējas, kas var palīdzēt iesācējiem, ir:
Pašlaik darba tirgū vēl nav plašs pieprasījums pēc Blokķēdes izstrādātājaiem salīdzinājumā ar citām IT nozarēm. Tomēr, ņemot vērā blokķēdes tehnoloģiju pieaugošo popularitāti un to, ka vairāki uzņēmumi vēl tikai sāk ieviest šīs tehnoloģijas, var gaidīt, ka pieprasījums pēc profesionāļiem šajā jomā palielināsies nākotnē.
Blokķēdes izstrādātājaiem var būt savi izaicinājumi, kas ietver:
Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.
Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.