Atpakaļ pie saraksta

Sistēmanalītiķe

Sistēmanalītiķes galvenais uzdevums ir izprast uzņēmuma vai organizācijas vajadzības un izstrādāt tehniskus risinājumus, kas izriet no biznesa procesu analīzes, lai uzlabotu esošās sistēmas vai ieviestu jaunas. Sistēmanalītiķe kalpo kā tilts starp biznesa prasībām un to tehnisko realizāciju uzņēmumā, rūpējoties par to, ka esošās sistēmas tiek izmantotas efektīvi un atbilst uzņēmuma mērķiem. Sistēmanalītiķes uzdevums ir strādāt komandā ar pārējiem izstrādes projekta dalībniekiem - tie var būt klienti, uzņēmuma vadība un darbinieki, programmatūras izstrādātāji, testētāji un citi darbinieki atkarībā no uzņēmuma izmēra un darbības sfēras.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Sistēmanalītiķe. Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Detalizēts darba apraksts

Galvenie pienākumi ir sekojoši:

  • Sadarboties ar uzņēmuma vadību un darbiniekiem, lai izprastu biznesa vajadzības un problēmas.
  • Izpētīt un apzināt esošās sistēmas un procesus, identificēt uzlabošanas iespējas un izstrādāt tehniskus risinājumus.
  • Veikt tirgus analīzi un izpētīt jaunu risinājumu ieviešanu, izmaksas un integrāciju uzņēmuma esošajā IT arhitektūrā.
  • Veikt analīzi, lai identificētu un novērtētu projektu prasības, termiņus, resursus un riskus.
  • Izstrādāt projekta plānus, specifikācijas, diagrammas, prototipus un citus dokumentus, kas nepieciešami sistēmas prasību saskaņošanai.
  • Būt daļai no IT komandas, sistēmas ieviešanas stratēģijas, nodrošinot, ka risinājumi tiek īstenoti pareizi. 
  • Sistēmanalīķe mēdz rakstīt testēšanas scenārijus.
  • Veikt sistēmas lietotāju apmācību un sagatavot sistēmas lietotāju dokumentāciju.
  • Veikt ikdienišķas un sistemātiskas izmaiņas sistēmā.

Diena dzīvē

Tipiska darba diena ietver dažādas aktivitātes. Iespējams tikties ar sistēmas pasūtītājiem vai lietotājiem, lai uzzinātu biznesa prasības, pārrunāt ar testētāju funkcionalitātes mērogu, kuram nepieciešama testēšana, rakstīt dokumentāciju, rakstīt sistēmas specifikāciju vai kopā ar izstrādātāju meklēt labāko tehnisko risinājumu vai pat vadīt lietotāju mācības. Analīzes un izpētes darbības var ietvert biznesa prasību noteikšanu un to relizēšanu, sistēmu dokumentācijas pārskatīšanu un korekciju, lielapjoma datu analīzi, procesu modelēšanu, prototipēšanu, lai pārliecinātos par prasību korektumu. Tirgus izpēte iekļauj dažādu tirgū pieejamo risinājumu, to funkcionalitāšu un izmaksu apzināšanu.

Nepieciešamās pamata prasmes

Lai būtu veiksmīga sistēmanalītiķe, nepieciešamas šādas prasmes:

Analītiskā un loģiskā domāšana, lai izprastu problēmas un veidotu efektīvus risinājumus.

Attīstītas komunikācijas prasmes, jāspēj ātri kļūt par konkrētas nozares ekspertu - izprast biznesa vidi, vajadzības un orientēties nozares terminoloģijā. Ir nepieciešamas labas problēmu risināšanas prasmes, kā arī tehniskās prasmes un izpratne par IT infrastruktūru, datubāzēm, programmatūras dzīves ciklu. Ir nepieciešamas izcilas spējas dokumentēt biznesa un tehniskās prasības. Ir jābūt spējīgai strādāt gan individuāli, gan komandā kā arī organizēt darbu un plānot laiku, kā arī jābūt strādāt ar lielu informācijas apjomu un ātri pārslēgties no viena temata uz citu.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Izglītības prasības

Lai iegūtu šo amatu, parasti nepieciešams bakalaura vai maģistra grāds informācijas tehnoloģiju, datorzinātnes vai biznesa informatikas jomā. Darba devējs var pieņemt šajā amatā arī, ja kandidātei ir praktiska pieredze līdzīgā amatā. Arī dažādi sertifikāti un apmācības apliecina kandidātes atbilstību amatam, ko darba devējs var ņemt vērā.

Sertifikāti un apmācība

Lai uzlabotu savas zināšanas kā arī pierādītu savas spējas ir pieejamas daudz un dažādas apmācības, kuras pabeidzot var saņemt apliecinošus sertifikātus. Daži no šobrīd popurārākajiem ir - Certified Professional for Requirements Engineering (CPRE), Certified Business Analysis Professional (CBAP), ITIL Foundation un Agile Certified Practitioner (PMI-ACP).

Pieredzes līmenis

Sistēmanalītiķei parasti nepieciešama pieredze IT vai sistēmanalīzes jomā. Dažos gadījumos, sistēmanalītiķei var būt nepieciešama arī specifiska pieredze konkrētās nozarēs vai sistēmās. Parasti darba devēji vēlas, lai kandidātei būtu vismaz 2-5 gadu pieredze līdzīgā amatā.

Tehnoloģijas/Rīki

Sistēmanalītiķei jāparzina dažādas tehnoloģijas un rīkus, kas tiek izmantoti sistēmu analīzē. Daži no bieži sastopamajiem rīkiem un tehnoloģijām ietver:

  • UML (Unified Modeling Language), BPMN un citas modelēšanas valodas.
  • Diagrammu veidošanas un modelēšanas rīki, piemēram, Adonis, Bee-Up.
  • IT projektu rīki, piemēram, Jira, Redmine MS Project vai līdzīgi.
  • Datu analīzes un datu bāzu pārvaldības zināšanas, piemēram, atlasīt datus no datubāzes, izmantojot SQL.
  • Prototipu izstrādes rīki, piemēram, Axure vai Balsamiq.
  • Biznesa datu analīzes rīki, piemēram, Microsoft Excel vai Tableau vai Power BI.
  • Dokumentācijas un sadarbības rīki, piemēram, Microsoft Office vai Confluence.

Algu diapazons

Atalgojums var atšķirties atkarībā no darba devēja, pieredzes līmeņa, projekta specifikas un izglītības. Vidēji sistēmanalītiķes ienākumi ir sākot no 1800 EUR mēnesī un var sasniegt 3500 EUR mēnesī vai pat vairāk, ja personai ir lielāka pieredze un augstāks kompenetences līmenis.

Karjeras attīstības iespējas

Sistēmanalītiķes var attīstīties profesionālā līmenī, uzņemoties lielākus un sarežģītākus projektus vai kļūstot par vadītājām vai konsultantēm projektu vadības un sistēmanalīzes jomā. Viņas var arī specializēties konkrētās tehnoloģijās vai nozarēs, paplašinot savas izaugsmes iespējas. Iespējams sasniegt tādas pozīcijas kā programmatūras izstrādātāja vai sistēmu arhitekte.

Darba tirgus izredzes

Sistēmanalītiķes ir pieprasītas IT nozarē, jo uzņēmumi un organizācijas nepārtraukti modernizē esošās sistēmas vai ievieš jaunas. Tādēļ pastāv stabils un ilgtspējīgs pieprasījums pēc sistēmanalītiķēm.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Iegūt darbu sistēmanalītiķes amatā bez pieredzes var būt izaicinoši, bet ne neiespējami. Daži veidi, kā iegūt darbu bez pieredzes, ietver:

  • Prakses, kas ļauj iegūt praktisko pieredzi un iepazīties ar darba procesiem.
  • Iegūt sertifikātus vai apmeklēt apmācības, kas uzlabo tehniskās un sistēmanalīzes prasmes.
  • Meklēt zemākā līmeņa vai ievades līmeņa darba vakances, kas sniedz iespēju iegūt praktisko pieredzi un attīstīties.

Darba tirgus piesātinājums

Darba tirgus šajā profesijā parasti ir vidēji piesātināts. Lai izceltos no konkurences, ir noderīgi attīstīt un uzlabot tehniskās prasmes, izstrādāt labas sadarbības un komunikācijas prasmes un pārliecināt darba devējus par savu potenciālu, vēlmi mācīties un attīstīties.

Profesijas izaicinājumi

Šīs profesijas pārstāves saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, piemēram, risinājumu izstrādi, kas atbilst budžetam un laika ierobežojumiem, veiksmīgu sadarbību ar dažādu ieinteresēto personu grupām. Tāpat, strādājot strauji mainīgā vidē, sistēmanalītiķes var saskarties ar neparedzētiem riskiem un izmaiņām, kas prasa pielāgošanos un ātru problēmu risināšanu.

Padomi intervijām

Rūpīgi izpētiet uzņēmumu un projektus, par kuriem jūs tiksiet intervēts, un iepazīstieties ar to sistēmām un darba procesiem. Izceliet savas analītiskās prasmes un pieredzi, īpaši attiecībā uz projektu vadību un sistēmanalīzi. Parādiet spēju efektīvi komunicēt. Uzsvērt savas spējas kvalitatīvi dokumentēt saņemto informāciju, jo tās ir svarīgas sistēmanalītiķes darbā.

Gatavojieties atbildēt uz jautājumiem par risinājumu izstrādi, problēmu risināšanu un darbu komandā. Izrādiet interesi un motivāciju mācīties un attīstīties.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Sistēmanalītiķes karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.