Atpakaļ pie saraksta

Datu zinātniece

Datu zinātniece ir speciāliste, kas izmanto statistikas, matemātikas un programmatūras prasmes, lai iegūtu atziņas un risinātu problēmas, analizējot lielas datu kopas. Viņas galvenais uzdevums ir izprast un gūt vērtīgu informāciju no datiem, kas palīdz uzņēmumiem pieņemt labākus lēmumus, veikt prognozes un izstrādāt uzlabojumus.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Datu zinātniece. Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Datu zinātnieces galvenais uzdevums ir analizēt un interpretēt datus. Viņa izmanto statistikas metodes, algoritmus un mašīnmācīšanās tehnikas, lai veiktu datu attīrīšanu, modelēšanu, prognozēšanu un datu vizualizāciju. Lai izprastu datu vajadzības un risinātu problēmas, datu zinātnieces strādā kopā ar datu bāzu speciālistiem, programmatūras inženieriem un biznesa analītiķiem.

Viņa izmanto programmatūras rīkus un valodas, piemēram, Python vai R, un dažādas datu analīzes platformas, lai veiktu savas darbības. Datu zinātniece arī sagatavo ziņojumus un prezentācijas, lai sniegtu ieteikumus un dalītos ar atziņām no datiem.

Diena dzīvē

Tipiska datu zinātnieces darba diena ietver datu analīzi, modelēšanu un risinājumu meklēšanu. Viņa strādā ar datiem, izmantojot analīzes rīkus un programmatūru, veic algoritmu izstrādi un eksperimentus. Viņa arī sadarbojas ar citām komandām, lai varētu izprast biznesa vajadzības un sniegtu ieteikumus datu izmantošanai.

Nepieciešamās pamata prasmes

Spēja analizēt un interpretēt datus.

Statistikas un matemātikas zināšanas.

Programmēšanas prasmes, piemēram, Python vai R.

Izpratne par mašīnmācīšanos un algoritmiem.

Datu vizualizācijas prasmes.

Labas komunikācijas prasmes.

Izglītības prasības

Lielākā daļa uzņēmumu datu zinātnieces pozīcijai prasa vismaz bakalaura grādu datu zinātnē, datorzinātnē, statistikā, matemātikā vai līdzīgā jomā. Ārvalstīs datu zinātnieces pozīcījām ir pieņemts prasīt vismaz maģistra vai pat doktora grādu. Ir vēlams iegūt arī papildu izglītību datu zinātnes vai mašīnmācīšanās specializācijā.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sertifikāti un apmācība

Datu zinātniecei var būt noderīgi sertifikāti un apmācība par datu analīzi, mašīnmācīšanos, datu zinātni un konkrētiem rīkiem vai tehnoloģijām. Piemēram, ir pieejami sertifikāti no kvalificētām institūcijām, piemēram, IBM,Microsoft, AWS un Google, kas apliecina prasmes un zināšanas datu zinātnē.

Pieredzes līmenis

Datu zinātnieces pozīcijā ir vēlama iepriekšēja pieredze datu analīzē, statistikā vai mašīnmācīšanās jomā. Pieredzes līmenis var atšķirties atkarībā no amata līmeņa un specifiskajām prasībām.

Tehnoloģijas/Rīki

Datu zinātnieces izmanto dažādus rīkus un tehnoloģijas, lai veiktu datu analīzi un modelēšanu. Biežāk izmantotās tehnoloģijas un rīki ietver:

  • Programēšanas valodas: Python vai R.
  • Datu bāzes un to vaicājuma valodas (SQL).
  • Algoritmus, piemēram, XGBoost, GBM.
  • Dažādas bibliotēkas: Pandas, TensorFlow, Scikit-learn, Jupyter Notebook, Numpy.
  • Datu vizualizācijas bibliotēkas un rīki, piemēram, Matplotlib,  ggplot2, Tableau, Excel.
  • Mākoņskaitļošanas platformas: Microsoft Azure, AWS, Google Cloud.

Algu diapazons

Datu zinātnieces algu diapazons var ievērojami atšķirties atkarībā no pieredzes, uzņēmuma un atrašanās vietas. Datu zinātnieces alga var būt no aptuveni no 2200 līdz 6000 eiro mēnesī atkarībā no prasmēm un pieredzes.

Karjeras attīstības iespējas

Datu zinātniecei karjeras attīstības iespējas ir patiesi plašas! Krājot pieredzi, vari izaugt līdz vadības līmenim, kļūt par datu zinātnes vadītāju vai specializēties kādā konkrētā industrijā, piemēram, medicīnas vai finanšu datu zinātnē. Iespējams specializēties arī tieši mākslīgā intelekta izstrādes jomā, strādājot ar dziļajiem neironu tīkliem (Deep learning), datorredzi (Computer vision) vai šobrīd pasaulē tik ļoti aktuālo trendu - lielajiem valodas modeļiem (LLM). Ir iespēja arī sākt savu uzņēmējdarbību un piedāvāt datu zinātnes un analīzes pakalpojumus citiem uzņēmumiem.

Darba tirgus izredzes

Datu zinātnieces profesijai ir labas darba tirgus izredzes, jo aizvien vairāk uzņēmumu izprot datu nozīmi un to izmantošanas priekšrocības. Datu zinātnes prasmes un ekspertīze ir pieprasītas dažādās nozarēs, tostarp finansēs, veselības aprūpē, mārketingā, ražošanā un vēl.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Iegūt darbu datu zinātnes jomā bez pieredzes var būt izaicinājums, taču ir iespējams sākt ar junior līmeņa vai praktikanta amatu, kur gūt praktiskās prasmes un pieredzi. Ir vērts apsvērt arī projektu vai brīvprātīgo darbu, lai paplašinātu savu portfolio un pieredzi. Praktizēties datu zinātnē iespējams arī kā pašnodarbinātai personai dažādās platformās, piemēram, upwork.com

Darba tirgus piesātinājums

Datu zinātnieces profesijas tirgus ir relatīvi konkuretspējīgs, jo arvien vairāk cilvēku izvēlas šo karjeru. Tomēr vajadzīgās prasmes, kas ir ļoti mainīgas, nodrošinās Tavu konkurētspēju.

Profesijas izaicinājumi

Datu zinātnieces profesijai ir daži izaicinājumi, piemēram, nepieciešamība saprast un analizēt lielas datu kopas, attīstīt sarežģītus algoritmus un risināt reālās pasaules problēmas. Turklāt datu zinātniecei jābūt gatavai pastāvīgai mācīšanās procesam, lai sekotu līdzi tehnoloģiju un metodoloģiju jauninājumiem.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Datu zinātnieces karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.