Atpakaļ pie saraksta

Iegultās (embedded) programatūras inženiere

Iegultās (embedded) programmatūras inženiere ir starpdisciplīnu IT profesionāle, kas specializējas tādu datorsistēmu izstrādē, kas darbojas kā citu, lielāku iekārtu sastāvdaļas. Viņas galvenais uzdevums ir izstrādāt un uzturēt programmatūru, kas pielāgota mikrokontrolieriem un mikroprocesoriem ar ierobežotiem skaitļošanas resursiem. Iegultās (embedded) programmatūras inženiere strādā gan ar programmatūru, gan aparatūru, lai nodrošinātu, ka iekārtas darbojas stabili, efektīvi un saskaņā ar prasībām.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Iegultās (embedded) programatūras inženiere. Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Iegultās (embedded) programatūras inženiere veic dažādas darbības, tostarp piedalās iekārtu aparatūras projektēšanā un izstrādē, veic aparatūras un programmatūras integrāciju, koda rakstīšanu un testēšanu, kā arī sistēmu uzturēšanu un atjaunināšanu. Viņa strādā gan individuāli, gan komandās, sadarbojoties ar elektronikas un mehānikas inženieriem, projektu vadītājiem un citiem programmatūras izstrādes speciālistiem. Darba raksturs atkarīgs no konkrētās nozares, kurā strādā iegultās (embedded) programatūras inženiere, piemēram, medicīnas iekārtas, transporta sistēmas vai enerģētikas risinājumi.

Diena dzīvē

Tipiska darba diena iegultās (embedded) programatūras inženierei var ietvert dažādas darbības, piemēram, programmas izstrādi un kodēšanu, aparatūras testēšanu un atjaunināšanu, projekta plānošanu un koordinēšanu ar citām iesaistītajām personām, kā arī problēmu risināšanu un kļūdu novēršanu. Darba dienā var būt tikšanās, komunikācija ar klientiem vai citiem darba grupas biedriem, kā arī laiks, kas veltīts jaunāko tehnoloģiju un risinājumu izpētei un ieviešanai.

Nepieciešamās pamata prasmes

  • Programmatūras un aparatūras izstrādes pieredze.
  • Programmēšanas valodu prasmes (piemēram, C, C++, Python).
  • Mikrokontrolieru un mikroprocesoru programmēšanas prasmes.
  • Elektronikas un aparatūras pamatzināšanas.
  • Labas analītiskās un problēmu risināšanas prasmes.
  • Spēja strādāt gan individuāli, gan komandā.
  • Labas komunikācijas prasmes un spēja saprotami izskaidrot tehnikas jautājumus.


Izglītības prasības

Lai kļūtu par iegultās (embedded) programmatūras inženieri, visbiežāk nepieciešams bakalaura vai maģistra grāds datorzinātnēs, elektronikā, elektroinženierijā vai saistītā jomā. Izglītība, kas iegūta arī specializētās programmās vai apmācībās, kas vērstas uz iekārtu iegulto sistēmu izstrādi un programmēšanu, var būt noderīga.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sertifikāti un apmācība

Lai uzlabotu savas izredzes atrast darbu un demonstrētu savas prasmes iegultās (embedded) programatūras jomā, var būt noderīgi iegūt sertifikātus no iekārtu un aparatūras ražotājiem vai nozarē atzītām organizācijām. Piemēram, sertifikāti par mikrokontrolieru programmēšanu vai noteiktu aparatūras interfeisu izmantošanu var palielināt jūsu redzamību darba tirgū.

Pieredzes līmenis

Iegultās (embedded) programmatūras inženiere var darboties dažādos pieredzes līmeņos, sākot no iesācēja (junior) līmeņa, kas ietver apmācību un praktisko pieredzi, līdz vidēja un augstāka līmeņa (senior) inženieriem, kuri strādā pie sarežģītākiem projektiem un var vadīt darba grupas vai projektus.

Tehnoloģijas/Rīki

  • Programmēšanas valodas: C, C++, Python.
  • Mikrokontrolieri un procesori: Atmel, ARM.
  • Integrētās attīstības vides (IDE): Eclipse, Keil, MPLAB X, STM Studio, Microsoft Visual Studio.
  • Elektronikas projektēšanas un simulācijas rīki: Altium Designer, Proteus, OrCAD, KiCAD.

Algu diapazons

Iegultās (embedded) programmatūras inženieru algu diapazons var ievērojami atšķirties atkarībā no uzņēmuma atrašanās vietas un darbinieka pieredzes. Algas diapazons, ar kuru ir iespējams saskarties svārstās no atalgojuma jaunākajam programmētājam(-ai) uzņēmumā ar vietējo kapitālu no € 1 500 neto līdz pat algai augsta līmeņa speciālistam(-ei) uzņēmumā ar rietumu kapitālu - € 10 000 bruto.

Karjeras attīstības iespējas

Iegultās (embedded) programatūras inženiere var attīstīties dažādos virzienos savā karjerā. Viņa var kļūt par projektu vadītāju, speciālistu konkrētā iekārtu jomā vai izvēlēties specializēties konkrētā nozarē, piemēram, medicīnas iekārtās, automobiļu ražošanā vai elektronisko ierīču jomā. Turklāt, daudzi iegultās (embedded) programatūras inženieri izrāda interesi jaunu lietu izstrādē, tāpēc ir iespējams attīstīties kā uzņēmējai un izveidot savu iekārtu jaunuzņēmumu.

Darba tirgus izredzes

Pēc iegultās (embedded) programmatūras inženieriem ir pieprasījums daudzās nozarēs, kurās tiek izmantotas iekārtas ar iegultām sistēmām. Medicīnas tehnoloģijas, automobiļu rūpniecība, enerģētikas nozare un patēriņa elektronika ir tikai dažas no nozarēm, kurās šādu speciālistu pieprasījums ir augsts. Turklāt, attīstoties nozarēm, kas ir saistītas ar "Internet of Things" (IoT) un "smart" jeb viedajām ierīcēm, ir pieaugošs pieprasījums pēc iegultās (embedded) programatūras inženieriem. Lielākie "spēlētāji" Latvijā šeit ir "Mikrotīkls", "Ubiquiti", SAF un praktiski visi dronu ražotāji, arī LMT sāk darboties šajā virzienā.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Iegūt darbu iegultās (embedded) programatūras inženieres lomā bez pieredzes var būt izaicinoši, taču iespējams ar dažām stratēģijām:

1. Prakse un projekti: Piedalieties prakses programmās vai brīvprātīgi iesaistieties projektos, kas saistīti ar iekārtu iegulto sistēmu izstrādi. Tas var palīdzēt iegūt praktisku pieredzi un papildināt jūsu CV.

2. Personiskie projekti: Veidojiet un realizējiet savus iekārtu projektus, piemēram, izstrādājot vienkāršu iekārtu vai programmējot mikrokontrolierus. Tas var demonstrēt jūsu prasmes un apņemšanos šajā jomā.

3. Papildu izglītība: Apziniet papildu izglītības programmas, kursus vai sertifikācijas, kas vērstas uz iegultās (embedded) programatūras inženieriju. Tas var dot jums papildu zināšanas un pieredzi, lai uzlabotu konkurētspēju darba tirgū.


Darba tirgus piesātinājums

Pašlaik darba tirgū pēc iegultās (embedded) programatūras inženieriem ir vidējs pieprasījums. Lai gan speciālistiem ar konkrētu pieredzi un specifiskām prasmēm ir labākas izredzes atrast darbu, kopumā ir augoša interese par šo profesiju.

Profesijas izaicinājumi

Iegultās (embedded) programatūras inženierēm ir jārisina dažādi izaicinājumi, kas ietver:

  • Strādāt ar ierobežotiem resursiem, piemēram, ierobežotu atmiņu un procesora jaudu.
  • Saderības problēmas starp aparatūru un programmatūru.
  • Rūpīgi testēt un validēt iekārtu darbību, lai nodrošinātu stabilitāti un uzticamību.
  • Pielāgoties jaunām tehnoloģijām un izstrādāt risinājumus, kas atbilst nozares prasībām.

Padomi intervijām

  • Pirms intervijas pētiet iekārtu iegulto sistēmu principus un populāros aparatūras un programmatūras risinājumus.
  • Parādiet savas prasmes darbā ar aparatūru un programmatūru, kā arī spēju risināt problēmas un pielāgoties mainīgajām projekta prasībām.
  • Dalieties ar pieredzi un projektu piemēriem, kurus esat paveikusi, lai parādītu savu potenciālu un entuziasmu.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Iegultās (embedded) programatūras inženieres karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.