Atpakaļ pie saraksta

Manuālā testētāja

Manuālā testētāja ir speciāliste, kas testē IT jomas programmas, sistēmas vai servisus, lai atrastu kļūdas vai nepilnības, ko nepieciešams izlabot pirms tā nonāk līdz klientam.

Šeit mēs pavisam drīz iepazīsim profesiju Manuālā testētāja. Iedziļināsimies prasmēs, pienākumos, nākotnes iespējās un noskaidrosim visu citu, kas saistīts ar šo amatu. Neatkarīgi no tā, vai jau strādā šajā profesijā, vai tikko sāc to izzināt, te atradīsi daudz vērtīga!

Piedalies šīs sadaļas tapšanā!

Detalizēts darba apraksts

Manuālās testētājas ikdienas pienākumi iekļauj testēšanas plānošanu, testu izstrādi, izpildi un testu laikā atrasto kļūdu reģistrēšanu. Viņas darba galvenais mērķis ir nodrošināt to, lai programmas darbojas tā, kā iecerēts, atbilst specifikācijām un lietotāju vēlmēm.

Lai izpildītu savu darbu, manuālā testētāja izmanto testēšanas rīkus, piemēram, defektu pārvaldības sistēmas un testēšanas vadības platformas. Viņa sadarbojas arī ar izstrādātājiem un citiem testēšanas speciālistiem, lai izprastu programmatūras prasības un nodrošinātu augstu darbības kvalitāti.

Diena dzīvē

Tipiskā manuālās testētājas darba diena sakas ar "stand-up" sanāksmi kopā ar citiem komandas biedriem, kur viņa dalās ar dienas sasniegumiem, aktuālajiem uzdevumiem un problēmām.

Pēc tam viņa ķeras ar testu plānošanas, izstrādes un izpildes. Manuālā testētāja ievada datus, veic darbības un uzrauga programmas uzvedību, sekojot testu scenārijiem, kā arī dokumentē atrastās kļūdas, lai tās pēc tam varētu pārrunāt ar izstrādātājiem.

Nepieciešamās pamata prasmes

Svarīgākās prasmes šajā darbā ir:

  • Izpratne par programmatūras testēšanas principiem un metodēm.
  • Labas analītiskās prasmes un spēja atrast kļūdas.
  • Sistēmatiska pieeja testēšanai un labojumu dokumentēšanai.
  • Izpratne par testēšanas rīkiem un defektu pārvaldības sistēmām.
  • Labas komunikācijas prasmes un spēja sadarboties ar izstrādātājiem un citiem speciālistiem.

Izglītības prasības

Lai strādātu par manuālo speciālisti, nepieciešama vidējā vai augstākā izglītība informātikā, programmēšanā vai saistītā jomā. Lai spertu pirmo soli šīs profesijas virzienā, vari sākt ar kursiem vai īsakām apmācību programmām. Kursi vai apmācības palīdzēs nostiprināt pamatzināšanas par programmatūras testēšanas metodoloģijām, rīkiem un procesiem, kā arī nodrošināt ātrāku izaugsmi izvēlētajā jomā. 

Svarīgi ir arī nepārtraukti uzlabot savas zināšanas, sekot līdzi jaunākajām testēšanas metodēm un rīkiem, kā arī attīstīt izpratni par konkrētu produktu vai nozari, kurā plāno strādāt.

Sertifikāti un apmācība

Ir pieejami dažādi testēšanas sertifikāti, kas var apliecināt Tavas zināšanas un prasmes šajā jomā. Piemēram, ISTQB (International Software Testing Qualifications Board) piedāvā sertifikācijas programmu dažādos testēšanas līmeņos.

Mēs augstu vērtējam sadarbību un kopīgas zināšanas – Tavs ieguldījums var daudz mainīt! Ja Tev ir vērtīgas atziņas par šo amatu, personīgā pieredze vai noderīga informācija, kas varētu papildināt šo lapu, sazinies ar mums! Kopā mēs varam radīt vērtīgu resursu topošajiem IT speciālistiem.

Paldies, ka pievienojāties SheCanDoIT!

Jūsu iesniegums ir saņemts!

Oops! Something went wrong while submitting the form.

Pieredzes līmenis

Pieredzes līmenis, kuru pašlaik pieprasa darba devēji manualajiem testētājiem, var ievērojami atšķirties atkarībā no konkrētā uzņēmuma, nozares un darba slodzes. Tomēr vairumā gadījumu darba devēji meklē šādu pieredzi:

  • Pamatzināšanas par testēšanu, tās pamatprincipiem un terminoloģiju.
  • Darba devēji var pieprasīt noteiktu pieredzes apjomu testēšanā. Tas var svārstīties no vairākiem mēnešiem līdz gadiem, atkarībā no pozīcijas un uzņēmuma prasībām.
  • Dažos gadījumos var būt nepieciešamas prasmes attiecībā uz konkrētiem testēšanas rīkiem, piemēram, testēšanas pārvaldības sistēmām vai kļūdu sekotājiem.

Ņem vērā, ka daudzos uzņēmumos darba devēji ir gatavi apmācīt un attīstīt jaunu darbinieku prasmes. Tāpēc, pat ja Tev nav lielas pieredzes, Tu vari nepieciešamās prasmes apgūt ar darba devēja palīdzību, ja esi atvērta jaunām zināšanām un prasmēm.

Tehnoloģijas/Rīki

Manuālā testētāja savā darbā izmanto dažādus rīkus, kas atvieglo viņas ikdienu un uzlabo produktivitāti. Šeit ir daži no tiem: 

Testēšanas vadības rīki: šie rīki palīdz plānot un izpildīt testu scenārijus, uzraudzīt testēšanas progresu un sekot testēšanas rezultātiem. Daži populāri rīki šajā kategorijā ir TestRail, Zephyr un TestLink.

Kļūdu sekotāji: šie rīki ļauj testētājai reģistrēt un pārvaldīt atrastās kļūdas un defektus. Tie ietver informāciju par kļūdu stāvokli, prioritāti un veiktajiem testiem. Populāri rīki šajā kategorijāi ir Jira, Bugzilla un Redmine.

Automatizācijas rīki: lai gan šīs profesijas pārstāve izpilda testus manuāli, automatizācijas rīki var palīdzēt automatizēt atkārtojamus testēšanas uzdevumus. Populārākie rīki - Selenium, Appium un Postman.

Lietotāja emulācijas rīki: šie rīki ļauj testētājai imitēt dažādas lietotāja vides, piemēram, mobilos ierīču modeļus vai pārlūkus, lai pārbaudītu programmatūras darbību konrkētā vidē. Populārākie rīki - Android Emulator, Kobiton un BrowserStack.

Kodu pārvaldības sistēmas: ja testēšana ietver kodu, piemēram, testēšanas skriptus, manuālā testētāja izmanto Visual Studio Code, Git un SVN. Šīs programmas var būt noderīgas, lai izsekotu kodu izmaiņām un sadarbotos ar izstrādātājiem.

Lietojamības testēšanas rīki: šie rīki palīdz novērtēt programmu no lietotāja skatu punkta. Populārākie rīki - UsabilityHub un Optimal Workshop un DevTool

Performance testēšanas rīki: lai pārbaudītu programmas veiktspēju un izturību, var izmantot performance testēšanas rīkus, piemēram, Apache JMeter un LoadRunner.

Šie rīki var ievērojami uzlabot testēšanas procesu efektivitāti un ļaut testētājai rūpīgi pārbaudīt programmas kvalitāti.

Algu diapazons

Manuālās testētājas alga var atšķirties atkarībā no pieredzes apjoma un uzņēmuma, sākot no € 1 500 līdz € 3 800 mēnesī.

Karjeras attīstības iespējas

Manuālā testētāja var kļut par testēšanas speciālisti, testēšanas vadītāju, automatizācijas eksperti. Viņa var pavisam mainīt darbības virzienu un pāriet uz kādu citu jomu, piemēram, kvalitātes vadību, programmatūru izstrādi, vai projektu vadību.

Regulāra un aktīva praktisko un teorēisko zināšanu papildināšāna var ievērojami uzlabot Tavas karjeras izredzes un palīdzēt pārvarēt augošos izaicinājumus informācijas tehnoloģiju nozarē.

Darba tirgus izredzes

Darba tirgus izredzes manualajiem testētājiem ir labvēlīgas, ņemot vērā nepārtraukti pieaugošo pieprasījumu pēc kvalitatīvas programmatūras. Arvien vairāk uzņēmumu cenšas uzlabot savas lietojumprogrammas un ieguldīt testēšanā, tādējādi nodrošinot ilgtspējīgu pieprasījumu pēc testēšanas speciālistēm. Turklāt, ar pieredzes un papildu prasmju iegūšanu, testētājasi var virzīties uz vadības vai automatizācijas lomām, kas paplašina karjeras un pelnīšanas iespējas.

Iespējas iegūt darbu bez pieredzes

Iegūt manuālas testētājas darbu bez pieredzes ir izaicinoši, bet nav neiespējami. Ir svarīgi uzmanīgi sekot uzņēmumu piedāvājumiem un iespējām apgūt praktiskās prasmes dazādu uzņēmumu rīkotos kursos.  Šādi apmācību kursi ne tikai sniedz zināšanas jaunajiem darbiniekiem, bet arī palīdz uzņemumiem veik atlasi.

Lai iegūtu darbu bez pieredzes manualajā testēšanā, ir svarīgi koncentrēties uz savu izglītību, motivāciju un prasmēm. Ne mazāk svarīgi ir attīstīt savas komunikācijas prasmes, un spējas risināt sarezģītas problēmas.

Ja vēlies paplašināt savas iespējas atrast darbu, vari apsvēr šādus uzņēmumus un apmācību iespējas:

  • Accenture: iegūsti tehniskās prasmes un attīsties darba tirgū.
  • TestDevLab: izpēti testēšanas un izstrādes pasauli ar profesionāļu atbalstu.
  • Evolution gaming: uzzini par aizraujošām karjeras iespējām.
  • Clarity: iegūsti tehniskās prasmes un attīsties darba tirgū.
  • Magebit: Apgūsti programmatūras izstrādes iespējas un veido savu ceļu uz panākumiem.

Darba tirgus piesātinājums

Latvijā manualajai testēšanas jomā pieprasījums pēc kvalificētiem speciālistiem ir augsts, taču konkurence ir sīva, it īpaši tām, kas vēlas iegūt šo darbu bez iepriekšējas pieredzes.

Profesijas izaicinājumi

Šeit ir daži no izaicinājumiem, ar kuriem jāsaskarās manuālajai testētājai:

  • Augsta precizitāte - lai atrastu un izlabotu programmu, sistēmu un servisu kļūdas, nepieciešams pievērsties darbam ar skrupolozu uzmanību detaļām un augstu precitāti.
  • Izturība - lai labāk testēu programmas, nepieciešams veikt daudz un dazadus testu scenārijus, kas prasa lielu pacietību un izturību.
  • Spēja ātri pielāgoties - gan programmas, gan projekti, pie kuriem testētāja strādā, strauji un bieži mainās, tāpēc lieti noder fleksibilitāte. 
  • Spēja iejusties lietotāja ādā - lai nodrošinātu cilvekiem draudzīgu un patīkamu programmatūru, testētajai jāspēj domāt kā lietotājam.
  • Labas komunikācijas prasmes - viņai jāspēj sadarboties ar izstrādātājiem un citiem komandas biedriem, lai pārrunatu atrastās problēmas un risinājumus.

Lai pārvarētu šos izaicinājumus, nepieciešama spēja organizēt savu laiku, izpratne par testēšanas metodoloģijām un pastāvīga attīstība prasmēs un zināšanās testēšanas jomā.

Padomi intervijām

Lai sagatavotos darba intervijai manualajā testēšanā:

  • Izpēti uzņēmumu un vakanci: uzzini visu par uzņēmuma darbību, produktiem un testēšanas prasībām. Pielāgo savu CV šī uzņēmuma specifiskajām vajadzībām.
  • Sagatavojies jautājumiem: pirms intervijas pārdomā savas atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par testēšanu, kļūdām, rīkiem, terminoloģiju un testēšanas metodēm. 
  • Piedāvā piemērus: esi gatava dalīties ar piemēriem no savas pieredzes, kas ilustrē Tavas testēšanas prasmes, kļūdu reģistrēšanu un problēmu risināšanu.
  • Parādi savu loģiskās domāšanas procesu: testēšanas jomā  loģiskā domāšana ir būtiska. Iespējams, Tev intervijā lūgs pastāstīt, kā Tu risinātu konkrētu problēmu vai kā Tu veiktu testu scenāriju.
  • Jautājumi uzņēmumam: sagatavo savus jautājumus uzņēmumam, lai parādītu potencialajam darba devējam, ka esi ieinteresēta šajā amatā. Vari jautāt par komandas struktūru, testēšānas metodēm un projektiem, ko šis uzņēmums plāno realizēt.
  • Parādi savas komunikācijas prasmes: pārliecini intervētāju par savu spēju efektīvi sadarboties un komunicēt ar komandas biedriem un izstrādātājiem.
  • Saglabā pozitīvu attieksmi: paud entuziasmu par uzņēmuma mērķiem un vērtībām.

Jo labāk sagatavojies intervijai un izcel savas prasmes un motivāciju, jo lielāka būs Tava iespēja kļūt par manuālo testētāju Tevis izvēlētajā uzņēmumā.

Mācību resursi:

Ja Tev ir interese par Manuālās testētājas karjeru un vēlies iegūt vai paplašināt savas zināšanas, te ir daži noderīgi mācību resursi:

Ņem vērā, ka mācību materiāli tīmeklī ir ļoti daudz un te ir tikai daži no tiem.

Citas interesantas lomas IT vidē

Kā tiek aprēķināts reitings?

Iespējamība tikt pie pirmā darba bez pieredzes tiek izvērtēta sekojot līdzi darba tirgus tendencēm, runājot ar dažādiem uzņēmumiem & profesiju pārstāvjiem Latvijā.
Ņemt vērā, ka šis reitings ir vairāk vai mazāk subjektīvs, taču vairumā gadījumu varētu būt diezgan ticams.
Ja tu nepiekrīti šeit norādītajam, sazinies ar mums un pamato savu viedokli.